Potrivit informaţiilor publicate de Ministerul Educaţiei Naţionale şi Cercetării Ştiinţifice, topul liceelor din Maramureş, ţinând cont de rata de promovabilitate, ar fi după cum urmează:

1. Colegiul Naţional „Gheorghe Şincai” Baia Mare (trei medii generale de zece, 185 absolvenţi înscrişi); (100%);

2. Liceul Penticostal Baia Mare (33 absolvenţi înscrişi); (100%);

3. Liceul Tehnologic „Traian Vuia” Tăuţii Măgherăuş (2 absolvenţi înscrişi); (100%);

4. Liceul UCECOM „Spiru Haret” Baia Mare (2 absolvenţi înscrişi); (100%);

5. Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Săliştea de Sus (un singur absolvent înscris); (100%);

6. Colegiul Naţional „Vasile Lucaciu” Baia Mare (o medie generală de zece, 231 absolvenţi înscrişi, 227 reuşiţi, un neprezentat); (98,26%);

7. Colegiul Naţional „Mihai Eminescu” Baia Mare (232 absolvenţi înscrişi, 231 promovaţi, doi neprezentaţi); (95,25%);

8. Colegiul Naţional „Dragoş Vodă” Sighetu Marmaţiei (două medii de zece, 235 înscrişi, 214 reuşiti, un elev eliminat din examen); (91,06%)

9. Liceul de Arte Baia Mare (82 înscrişi, 73 promovaţi); (89,02%);

10. Colegiul Economic „Nicolae Titulescu” Baia Mare (234 înscrişi, 202 promovaţi); (86,32%);

11. Liceul Teoretic „Leowey Klara” Sighetu Marmaţiei (26 înscrişi, 21 promovaţi, un elev neprezentat); (80,76%);

12. Liceul Pedagogic „Regele Ferdinand” Sighetu Marmaţiei (129 înscrişi, 102 promovaţi, un elev neprezentat); (79,06%);

13. Liceul Teoretic „Ioan Buteanu” Şomcuta Mare (64 înscrişi, 49 reuşiţi, un elev neprezentat); (76,56%);

14. Liceul Teoretic „Petru Rareş” Târgu Lăpuş (143 elevi înscrişi, 108 promovaţi); (75,52%);

15. Liceul Teoretic „Emil Racoviţă” Baia Mare (166 înscrişi, 123 promovaţi, patru elevi absenţi); (74,09%);

16. Liceul Teoretic „Nemeth Laszlo” Baia Mare (47 înscrişi, 34 reuşiţi, un elev neprezentat); (72,34%);

17. Seminarul Teologic liceal „Sf. Iosif Mărturisitorul” Baia Mare (121 elevi înscrişi, 78 promovaţi, trei neprezentaţi); (64,46%);

18. Colegiul Tehnic „George Bariţiu” Baia Mare (109 înscrişi, 69 reuşiţi şi 4 elevi absenţi); (63,30%);

19. Liceul Teoretic „Gheorghe Pop de Băseşti” Ulmeni (16 înscrişi, 10 promovaţi); (62,50%);

20. Colegiul Economic „Pintea Viteazu” Cavnic (26 candidaţi, 15 promovaţi şi 2 absenţi); (57,69%);

21. Liceul Teoretic „Bogdan Vodă” Vişeu de Sus (190 înscrişi, 107 promovaţi, patru elevi absenţi şi un elev eliminat); (56,31%)

22. Colegiul Tehnic „Anghel Saligny” Baia Mare (94 înscrişi, 51 promovaţi, 10 elevi neprezentaţi); (54,25%);

23. Liceul Pedagogic „Taras Sevcenko” Sighetu Marmaţiei (32 candidaţi, 17 reuşiţi, doi elevi neprezentaţi); (53,12%);

24. Liceul Tehnologic „Dr. Florian Ulmeanu” Ulmeni (10 candidaţi, cinci promovaţi şi un elev absent); (50,00%);

25. Liceul cu Program Sportiv Baia Mare (65 candidaţi, 32 promovaţi şi 9 absenţi); (49,23%);

26. Liceul Tehnologic Agricol „Alexiu Berinde” Seini (23 înscrişi, 11 reuşiţi, doi elevi neprezentaţi); (47,82%);

27. Liceul Teoretic „Gheorghe Pop de Băseşti” Baia Mare (17 candidaţi, 8 promovaţi şi patru absenţi); (47,05%);

28. Liceul Tehnologic Marmaţia Sighetu Marmaţiei (239 înscrişi, 85 reuşiţi şi 16 elevi neprezentaţi); (35,56%);

29. Colegiul Tehnic „C.D. Neni]escu” Baia Mare (49 înscrişi, 17 promovaţi şi doi elevi absenţi); (34,69%);

30. Colegiul Tehnic de Transporturi auto Baia-Sprie (12 înscrişi, patru reuşiţi şi doi elevi neprezentaţi); (33,33%);

31. Liceul Borşa (276 candidaţi, 81 promovaţi, 44 neprezentaţi şi un elev eliminat din examen); (29,34%);

32. Liceul Teoretic „Gheorghe Pop de Băseşti” Sighetu Marmaţiei (51 de înscrişi, 14 reuşiţi şi nouă elevi absenţi); (27,45%);

33. Colegiul Tehnic „Aurel Vlaicu” Baia Mare (41 candidaţi, 11 promovaţi şi patru elevi neprezentaţi); (26,82%);

34. Liceul Tehnic „Grigore Moisil” Târgu Lăpuş (23 înscrişi, 6 reuşiţi şi trei neprezentaţi); (26,08%);

35. Colegiul Tehnic „Transilvania” Baia Mare (37 înscrişi, nouă promovaţi şi 10 elevi absenţi); (24,32%);

36. Liceul Tehnologic Repedea (10 candidaţi, doi promovaţi şi un elev neprezentat); (20,00%);

37. Liceul Tehnic Forestier Sighetu Marmaţiei (114 înscrişi, 20 reuşiţi, 13 elevi absenţi şi doi candidaţi eliminaţi din examen); (17,54%);

38. Liceul Tehnologic Vişeu de Sus (11 candidaţi, un elev promovat şi doi absenţi); (9,09%);

39. Liceul Teoretic „Gheorghe Pop de Băseşti” Vişeu de Sus (23 candidaţi, doi elevi reuşiţi şi trei absenţi); (8,69%);

40. Liceul Teoretic „Gheorghe Pop de Băseşti” Târgu Lăpuş (28 înscrişi, 2 promovaţi şi 16 neprezentaţi); (7,14%);

41. Liceul Tehnologic „Octavian Goga” Rozavlea (20 candidaţi, un elev promovat şi un absent); (5,00%);

42. Liceul Tehnologic „Alexandru Filipaşcu” Petrova (16 candidaţi, un absent); (0%);

43. Liceul Tehnologic Ocna-Şugatag (16 înscrişi, opt elevi absenţi); (0%);

44. Liceul Tehnologic Poienile de sub Munte (46 candidaţi, 31 neprezentaţi); (0%);

45. Liceul Tehnologic Ruscova (17 înscrişi, patru elevi absenţi); (0%);

46. Şcoala Gimnazială „Lucian Blaga” Fărcaşa (un candidat care nu s-a prezentat); (0%).

Citește și

loading...