Va fi un meci extrem de dificil pentru echipa noastră, CSM Slatina fiind una dintre grupările care cedează greu puncte pe teren propriu. Practic, Slatina trage pentru a nu pierde contactul cu plutonul fruntaș, fiind una dintre echipele care au evadat din zona retrogradării (nu definitiv însă). După cum se poate observa și din clasamentele prezentate, este mare luptă în “zona cupelor europene”, indiferent că vorbim de prezența sau de absența echipei Corona Brașov din ierarhie.

CS Minaur în primele 12 etape

Portar: Ana Maria Măzăreanu (12 meciuri / 0 goluri), Cristina Enache (12/1)
Extremă stânga: Oana Cîrstea (11/20), Eva Kerekes (1/0), Camelia Hotea (8/11)
Inter stânga: Sylwia Lisewska (11/51 – 15 din 7m), Larisa Tămaș (10/4), Marija Shteriova (12/47)
Centru: Roxana Szolosi (12/24 – 14 din 7m), Andreea Popa (12/31 – 2 din 7m)
Inter dreapta: Paulina Masna (11/39), Anca Polocoșer (11/5 – 2 din 7m), Helena Rysankova (4/2)
Extremă dreapta: Sonia Seraficeanu (12/24), Oana Borș (1/0), Petruța Argyelan (7/6)
Pivot: Oana Bondar (11/10), Yaroslava Burlacenko (12/21), Mădălina Conache (8/6)
Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs și Claudia Cetățeanu.


Lotul CSM Slatina

Portari: Elena Nagy, Ana Maria Dulgheriu, Lăcrămioara Stan
Jucătoare de câmp: Adina Cârligeanu (31), Geanina Drăghici (10), Daniela Șchiopu (1), Elena Fulgoi (5), Sonia Vasiliu (6), Alexandra Andrei (29), Daniela Corban (14), Oana Chitacu (25), Luciana Popescu (35), Nicoleta Rusu (9), Lorena Ostase (42), Iulia Andrei (6), Clara Vădineanu (22), Hermina Stoicănescu (30). Antrenori: Victorina Bora și Iulian Perpelea
Lorena Ostase este singura jucătoare de la Slatina care a fost prezentă în Japonia cu echipa națională de senioare. La echipa olteană evoluează acum și Luciana Marin Popescu, fostă jucătoare la echipele din Baia Mare mai multe sezoane (ea este din Slatina). O altă jucătoare cu mare experiență este Clara Vădineanu, fostă componentă a echipei naționale. Să mai spunem că și antrenoarea de acum, Victorina Bora, a jucat pentru Baia Mare la un moment dat.



Etapa 12. Marți, 7 ianuarie: Corona Brașov – SCM Craiova (amânat); SCM Gloria Buzău – CSM Slatina: 27-18; CS Minaur Baia Mare – HC Dunărea Brăila: 24-22. Miercuri, 8 ianuarie: Rapid București – CSM București: 20-27; Gloria Bistrița – CSU Cluj Napoca: 35-27; HC Zalău – Măgura Cisnădie: 29-24; AHCM Slobozia – SCM Rm. Vâlcea: 24-29

Clasament

  • Râmnicu Vâlcea – 31p (317-258) – 12

  • CSM București – 28p (334-271) – 12

  • Corona Brașov – 26p (307-272) – 11

  • Gloria Buzău – 25p (312-286) – 12

  • Gloria Bistrița – 24p (291-277) – 12

  • Minaur Baia Mare – 23p (302-284) – 12

  • Dunărea Brăila – 18p (307-297) – 12

  • CS HC Zalău – 18p (290-282) – 12

  • Măgura Cisnădie – 16p (306-295) – 12

  • SCM Craiova – 15p (238-255) – 11

  • CSM Slatina – 10p (265-307) – 12

  • AHCM Slobozia – 4p (269-314) – 12

  • CSU Cluj-Napoca – 3p (278-347) – 12

  • Rapid București – 3p (248-319) – 12


Etapa 13 (ultima din tur): Rm. Vâlcea – Brașov (amânat); Cisnădie – Buzău (joi, 23 ianuarie, 18.00); Slatina – CS Minaur (sâmbătă, ora 11.00); Craiova – Rapid (duminică, 11.00, TVR 2); CSU Cluj – Zalău (duminică, 15.30, TVR 1); Brăila – Slobozia (duminică, 18.00); CSM București – Bistrița (miercuri, 15 ianuarie, 18.30).



Clasament fără Corona

  • Râmnicu Vâlcea – 31p (317-258) – 12

  • CSM București – 27p (304-241) – 11

  • Gloria Bistrița – 24p (272-253) – 11

  • Gloria Buzău – 22p (290-268) – 11

  • Minaur Baia Mare – 22p (275-257) – 11

  • Dunărea Brăila – 18p (283-269) – 11

  • CS HC Zalău – 18p (265-254) – 11

  • Măgura Cisnădie – 16p (277-264) – 11

  • SCM Craiova – 15p (238-255) – 11

  • CSM Slatina – 10p (244-276) – 11

  • AHCM Slobozia – 4p (246-288) – 11

  • CSU Cluj-Napoca – 3p (248-324) – 11

  • Rapid București – 3p (228-289) – 11



Turul Ligii Florilor pentru Minaur

- Etapa 1 (sâmbătă, 31 august): CS Minaur – Măgura Cisnădie: 25-25 (11-12)
- Etapa 2 (sâmbătă, 7 septembrie): CSU Cluj – CSM Minaur: 21-23 (7-10)
- Etapa 3 (miecuri, 11 septembrie): CS Minaur – CSM București: 24-30 (11-14)
- Etapa 4 (sâmbătă, 14 septembrie): SCM Craiova – CS Minaur: 17-22 (8-13)
- Etapa 5 (sâmbătă, 21 septembrie): CS Minaur – Rapid București: 37-22 (21-8)
- Etapa 6 (sâmbătă, 5 octombrie): Gloria Bistrița – CS Minaur: 21-22 (9-11)
- Etapa 7 (sâmbătă, 12 octombrie): CS Minaur – HC Zalău: 24-16 (11-9)
- Etapa 8 (duminică, 20 octombrie): Gloria Buzău – CS Minaur: 29-23 (14-9)
- Etapa 9 (sâmbătă, 2 noiembrie): CS Minaur – Corona Brașov: 27-27 (12-15)
- Etapa 10 (sâmbătă, 9 noiembrie): CS Minaur – AHCM Slobozia: 28-25 (16-15)
- Etapa 11 (miercuri, 13 noiembrie): SCM Rm. Vâlcea – CS Minaur: 29-23 (16-8)
- Etapa 12 (miercuri, 8 ianuarie 2020): CS Minaur – Dunărea Brăila: 24-22 (11-11)
- Etapa 13 (sâmbătă, 11 ianuarie): CSM Slatina – CS Minaur.

Citește și

loading...