Dupa 10 minute de echilibru pe tabela de marcaj baimarencele s-au distantat la 5 goluri in minutul 15 (10-5) pe fondul unei evolutii de exceptie a Paulei Ungureanu. Corona s-a apropiat in debutul reprizei secunde la 3 goluri insa Luci Marin, Ada Nechita, Melinda Geiger si Alice Ardean Elisei au marcat la „foc automat” si HCM s-a desprins decisiv, iar cu 4 minute inainte de final tabela de marcaj indica un neverosimil 31-19!

Baimarencele au jucat jucat aproape perfect in repriza secunda, spre satistactia celor 300 de fani care au cantat la unison „Sa vina cupa in Baia Mare!”

Antrenorul Costica Buceschi a castigat duelul tactic cu tehnicianul advers, mutarea principala fiind anihilarea vedetei Aurelia Bradeanu, principala marcatoare a brasovencelor. Mica Bradeanu a marcat 8 goluri in acest meci, insa 5 dintre acestea au fost din aruncari de la 7 metri.

Merita remarcata evolutia foarte buna din aparare a Getei Dinis Vartic si a Oanei Bondar, jucatoare care au inchis culoarele spre poarta noastra si au blocat in dese randuri aruncarile expediate de interii de la Corona.

HCM Baia Mare – Corona Brasov 32-21 (14-10)
Sala sporturilor din Targoviste – circa 1.300 de spectatori.

Arbitri: Valentin Calina (Pitesti) si Claudiu Belean (Targu Mures)
HCM Baia Mare: Ungureanu (22 interventii, inclusiv 2 aruncari de la 7 m), Babeanu, Cetateanu – L. Marin 9 (4), Nechita 9, Ardean Elisei 6, Geiger 4, E. Buceschi 3, Tatar 1, Dinis Vartic, Oltean, Bondar, Szucs, Rudics, Pirvut, Tomescu. Antrenori: Costica Buceschi si Magda Kovacs.

Corona Brasov: Marca, Dedu – Bradeanu 8 (5), Briscan 3, Hotea 3, Burghel 3, Chiper 1, Pricopi 1, Tacalie 1, Carstea 1, Apetrei, Tudor, Manda, Zamfir. Antrenori: Bogdan Burcea si Vasile Curiteanu.
Aruncari de la 7 m: 4-7 (transformate 4-5; au ratat Bradeanu si Carstea).

Minute de eliminare: 4-6

Preluare: ZiarMM