Halep (4 WTA) a cedat după o oră și 15 de minute în fața numărului 52 mondial, în setul secund conducând cu 1-0.

Simona Halep, care și anul trecut pierduse tot în primul tur la Melbourne, a avut doi ași în acest meci, o dublă greșeală, 18 mingi direct câștigătoare și 19 erori neforțate, în timp ce Rogers a reușit 2 ași, 26 de winners și a comis 22 de erori neforțate. Românca și-a creat o singură oportunitate de break, nefructificată.

Halep și Rogers (locul 57 WTA) s-au mai întâlnit o singură dată până în prezent, la ediția 2015 de la US Open, românca impunându-se atunci în două seturi (6-2, 6-3), în turul al treilea.

La a șaptea sa prezență la Australian Open, Halep are cele mai bune rezultate la edițiile din 2014 și 2015, când a ajuns până în fața sferturilor de finală.

Halep are un debut modest de sezon, cu o victorie și două înfrângeri, după ce a ieșit din optimi la primul său turneu din acest sezon, cel de la Shenzhen (China).