Pe DN 18 strada Gutinului din Baia Sprie poliţiştii au oprit ieri în trafic un autoturism la volanul căruia se afla un bărbat de 37 de ani din localitatea Deseşti.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/un-barbat-s-a-ales-cu-dosar-penal-si-risca-5-ani-de-inchisoare-pentru-ca-a-condus-fara-permis.jpg&w=800&h=480&q=60)
În urma verificărilor efectuate poliţiştii au stabilit că bărbatul nu deţine permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule. În consecinţă, pe numele lui a fost întocmit dosar penal şi este cercetat acum pentru conducere fără permis.
Potrivit prevederilor articolului nr. 335, alineatul 1, din Codul Penal al României, "conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani”.
De asemenea, alineatul 1 al articolului nr. 336 din Codul Penal al României prevede ,,conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0.80 g/l alcool pur în sânge se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă”.