Cu multă ambiţie au început ambele echipe confruntarea, iniţiativa, în primele minute, fiind a braşovencelor, care reuşesc, în minutul 4, să se bucure de avantaj de două goluri: 1-3. În rest, Corona nu a reuşit să se distanţeze la mai mult de un gol de gazde, care conduc pentru prima dată în minutul 9, la scorul de 4-3.

Braşovencele sunt animate de amintirea victoriei obţinute în tur, in extremis, în detrimentul HCM-ului, şi speră să repete performanţa. În minutul 19, însă, savurează ultima situaţie de avantaj: 7-8. HCM Baia Mare înscrie de şase ori la rând în circa şase minute şi se desprinde: 13-8 în minutul 28, pentru ca primul act să se încheie la scorul de 14-9.

După primele şase minute scurse din repriza a doua se înregistrează pentru prima dată cel mai mare ecart al meciului: 17-10, o diferenţă care se reface în minutul 37 (18-11) şi în minutul 45 (22-15). Trei goluri la rând ale braşovencelor duc scorul la 22-18 în minutul 52, moment în care tehnicianul HCM-ului simte că e necesar un time out. Do Nascimento şi Tătar punctează şi este 24-18 cu şapte minute înainte de fluierul final, dar braşovencele speculează relaxarea prematur intervenită în tabăra gazdelor şi strâng scorul din nou: 24-21 în minutul 57. Do Nascimento, cu mare poftă de joc azi, înscrie ultimul gol al meciului şi partida se încheie cu scorul de 25-21.

HCM Baia Mare – ASC Corona 2010 Braşov 25-21 (14-9)

Sala sporturilor “Lascăr Pană”;

Au arbitrat: Anamaria Stoia (Bucureşti) şi Diana Florescu (Piteşti);

Aruncări de la 7m: 9-1 (transformate 8-1, a ratat Buceschi);

Minute de eliminare: 2-14;

HCM Baia Mare: Ungureanu, Arenhart (12 intervenţii) – Do Nascimento 12 (7 din aruncări de la 7m), Makeeva 2, Tătar 2, Buceschi 2 (1), Herrem 2, Ardean Elisei 2, Gjeorgjievska 1, Lobach 1, Davydenko 1, Szucs, Marin, Pîrvuţ, Diniş Vârtic, Abbingh; antrenori: Tone Tiselj – principal şi Grega Karpan – secund;

Corona Braşov: Dedu (10), Mirca (3) – Zamfir 6 (1), Brădeanu 4, Hotea 3, Chiper 2, Dincă 2, Raţiu 2, Bondar 1, Apetrei 1, Neagu, Tudor, Pricopi, Briscan; antrenori: Bogdan Burcea – principal şi Dumitru Berbece – secund.