Ieri, 30 noiembrie, la ora 18.37, polițiștii din Sighetu Marmației au intervenit la un accident rutier produs pe D.N. 18, în localitatea Vadu Izei.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/f_61a74a6a5fb6f.jpg&w=800&h=480&q=60)
La fața locului, polițiștii au constatat faptul că un bărbat de 61 de ani din Ocna Șugatag, în timp ce conducea un autoturism dinspre Sighetu Marmației înspre Berbești, a surprins și accidentat un bărbat de 35 de ani din Sighetu Marmației, care se afla angajat în traversarea părții carosabile.
În urma impactului a rezultat vătămarea corporală gravă a pietonului, care a fost transportat la Spitalul Municipal Sighetu Marmației, în vederea acordării de îngrijiri medicale.
Conducătorul auto a fost testat cu aparatul etilotest rezultatul fiind zero, ulterior i-au fost recoltate probe biologice de sânge în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei.
Victima accidentului rutier nu a putut fi testat cu aparatul etilotest, i-au fost recoltate probe biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.
Traficul rutier a fost blocat până la finalizarea cercetării la fața locului.
În cauză, se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii infracţiunii de vătămare corporală din culpă.