Ieri, 07 decembrie, în jurul orei 16.00, polițiștii Secției 5 Ocna Șugatag au fost sesizați prin S.N.U.A.U. 112 de către un bărbat cu privire la faptul că pe DJ 109 F în localitatea Budești, din direcția Sighetu Marmației înspre Baia Mare, într-o curbă a fost acroșat de către un autoturism care a plecat de la fața locului.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/f_61b0afc8b7b2e.jpg&w=800&h=480&q=60)
În urma verificărilor, polițiștii au identificat în localitatea Hoteni, pe DJ 185, în fața unui imobil, autoturismul bănuit că ar fi fost implicat în accidentul rutier, iar lângă acesta, a fost identificat conducătorul autoturismului, un bărbat de 56 de ani din Ocna Șugatag.
Ambii conducătorii auto au fost conduși la sediul Secției de Poliție 5 Ocna Șugatag, în vederea continuării cercetărilor.
Șoferii au fost testați cu aparatul etilotest, iar rezultatul a fost zero în cazul apelantului și de 1,06 mg/l alcool pur în aerul expirat în cazul bărbatului de 56 de ani, motiv pentru care a fost condus la Spitalul din Sighetu Marmației, unde i-au fost recoltate mostre biologice de sânge, în vederea stabilirii cu exactitate a concentrației de alcool în sânge.
În cauză, polițiștii au întocmit un dosar penal și continuă cercetările cu privire la săvârșirea infracțiunii de conducerea unui vehicul sub influența alcoolului.