Ieri, 28 aprilie, polițiștii Serviciului Rutier Maramureș au fost sesizați despre producerea unui accident rutier pe D.N.1C, în orașul Tăuții Măgherăuș.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/f_626bc969a0ab7.jpg&w=800&h=480&q=60)
La fața locului, polițiștii au constatat faptul că, un bărbat de 43 de ani din Baia Mare, care conducea o autoutilitară, dinspre Satu Mare, înspre Baia Mare, a efectuat o depășire neregulamentară și a intrat în coliziune cu un autoturism, oprit în afara părții carosabile, în fața porții de acces a unui imobil.
În urma evenimentului rutier a rezultat vătămarea corporală a bărbatului de 43 de ani, care a fost transportat la spital în vederea efectuării de investigații de specialitate. Bărbatul nu a putut fi testat cu aparatul etilotest, motiv pentru care i-au fost recoltate probe biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.
În cauză, polițiștii efectuează cercetări sub aspectul comiterii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.