Administraţia Naţională de Meteorologie a realizat o estimare a valorilor termice şi a precipitaţiilor ce se vor produce în intervalul 7 - 20 octombrie, în fiecare regiune a ţării. Estimarea este realizată folosind produsele numerice ale Centrului european pentru prognoze pe medie durată (ECMWF) de la Reading, Anglia, informeaza
Mediafax.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/aflati-cum-va-fi-vremea-in-maramures-pana-pe-20-octombrie.jpg&w=800&h=480&q=60)
În județ, în primele zile, temperaturile maxime se vor menţine în jurul mediilor multianuale ale perioadei, de aproximativ 18...19 grade.
Pe data de 11 octombrie valorile termice vor marca o creştere de 2...3 grade, vremea devenind uşor mai caldă decât în mod obişnuit, apoi vor scădea uşor şi treptat, spre 12 grade ziua şi 4 grade noaptea, în medie, spre sfârşitul intervalului de două săptămâni.
Ploi slabe cantitativ se vor semnala, trecător, după data de 10 octombrie.
Integral pe Mediafax.ro