Vineri, 5 iulie 2019, Ioan Bocșa și Ansamblul" Icoane" din Cluj Napoca au poposit la Sălistea de Sus, acasă la gemenele folclorului maramureșan Suzana și Daciana Vlad. Ansamblul " Icoane" din Cluj Napoca face anul acesta un tur prin Maramureș, la Sălistea de Sus Ioan Bocsa și Ansamblul "Icoane" din Cluj Napoca a fost primiți cum se cuvine: sarmale, gogoși și horincă.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/ansambul-icoane-din-cluj-napoca-face-anul-acesta-un-tur-prin-maramures-ioan-bocsa-si-ansambul-icoane-din-cluj-napoca-au-poposit-la-salistea-de-sus-acasa-la-gemenele-folclorului-maramuresan-suzana-si-daciana-vlad.jpg&w=800&h=480&q=60)
Interpreta Suzana Vlad a făcut parte vreo 9 ani din acest ansamblu, maestrul Ioan Bocșa cu Ansamblul " Icoane" din Cluj Napoca este pentru a două oară la Sălistea de Sus, au mai fost acum 5 ani.
Cu ajutorul Prof. Simion Iuga din Sălistea de Sus s-a organizat un eveniment de excepție la Sălistea de Sus, s-a adus, ceteră, zongură, dobă, steag, a cântat Ansamblul Sălistenii. Ioan Bocșa si ansamblul "Icoane" au fost foarte încântați că au revenit la Sălistea de Sus, înainte de a pleca mai departe și prin alte localități din Maramureș, le-au cântat sălistenilor câteva melodii.
Ioan Bocșa este un renumit solist de muzică populară ardelenească, profesor universitar în Cluj Napoca, s-a născut la data de 13 decembrie 1947, Oarda de Jos, județul Alba.
Material Realizat: VASILE VLAD, student Jurnalism anul III, Centrul Universitar Nord Baia Mare