Nepăstrarea distanţei laterale la efectuarea manevrei de depăşire, neasigurarea la efectuarea unui viraj, traversarea neregulamentară şi neacordarea de prioritate pietonilor au fost cauzele a şase evenimente rutiere care au avut loc la sfârşitul săptămânii trecute.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/ase-accidente-pe-drumurile-din-maramures-in-acest-weekend.jpg&w=800&h=480&q=60)
Accidentele s-au produs în localităţile Sighetu Marmaţiei, Rozavlea, Gârdani, Copalnic Mănăştur, Baia Mare şi între Vişeu de Sus şi Vişeu de Jos. Ele s-au soldat cu rănirea gravă a unui pieton şi rănirea uşoară a altor cinci participanţi la trafic, doi biciclişti şi trei pietoni. În toate aceste cazuri poliţiştii continuă cercetările şi la finalizarea lor vor propune măsuri legale.