Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis, miercuri, o atenționare cod galben de vânt pentru 21 de județe. În zonele de munte, vântul va spulbera zăpada.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/f_61a737d9d090f.jpg&w=800&h=480&q=60)
Potrivit ANM, miercuri, până la ora 20.00, vântul va continua să prezinte intensificări în cea mai mare parte a zonei de munte, cu viteze în general de 60...80 km/h spulberând zăpada, scrie Mediafax.
În Carpații Meridionali și în Carpații de Curbură, la altitudini de peste 1.700 de metri, rafalele vor depăși temporar 90...110 km/h.
Codul galben de va manifesta în județele Maramureș, Bistrița-Năsăud, Suceava, Mureș, Neamț, Harghita, Bacău, Covasna, Vrancea, Buzău, Brașov, Prahova, Argeș, Sibiu, Vâlcea, Gorj, Caraș-Severin, Hunedoara, Alba, Cluj și Bihor.
Pe arii restrânse va mai ninge slab.
Intensificări temporare ale vântului se vor semnala local și în centrul, estul și sudul teritoriului, cu viteze de 50...65 km/h.