În urma cercetărilor efectuate de poliţiştii Biroului de Investigaţii Criminale Baia Mare, vineri, 21 februarie a.c., a fost identificat un bărbat în vârstă de 37 de ani din satul Remeţi pe Someş, comuna Mireşu Mare, recidivist, bănuit de comiterea unei tâlhării.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/baia-mare-barbat-identificat-de-politisti-si-arestat-pentru-talharie.jpg&w=800&h=480&q=60)
Acesta, în seara zilei de 29 ianuarie a.c., a acostat o tânără ce se deplasa pe strada Motorului din Baia Mare şi, prin violenţă, a deposedat-o de un laptop, documente de identitate, un telefon mobil şi suma de 100 de lei.
El a fost reţinut de poliţişti pentru 24 de ore şi ulterior prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Baia Mare care a emis pe numele lui mandat de arestare preventivă pentru 29 de zile.