Romania a invins ieri Ungaria in meciul revansa disputat in sala polivalenta “Lascar Pana” cu scorul de 3-2 (0-0), dupa ce in prima partida, disputata cu o zi inainte la Csenger, in Ungaria, ”tricolorii” au pierdut cu 1-7. Raul Filimon s-a dovedit a fi MVP-ul partidei din Baia Mare, portarul formatiei antrenate de Kacso Endre (principal) si Marius Parciu (secund) avand cateva interventii senzationale.

”Tricolorii” au deschis scorul la patru minute de la reluarea partii secunde, pentru ca – dupa numai doua minute – maghiarii sa restabileasca egalitatea. Dupa numai un minut, oaspetii pluseaza si trec in avantaj. Romania egaleaza cu 11 minute inainte de final, iar cu sase secunde inainte de expirarea timpului de joc Vladut Pavel aduce Romaniei victoria.

Au inscris: Atilla Biro (min. 24), Vladut Pavel (min. 40) / Adam Vass (min. 26), Tamas Jozsa (min. 27), Tamas Harmati (min. 29, autogol).

Romania: Filimon – Csala, Kusmody, Biro, Pavel. Rezerve: Bejenaru, Hadnagy, Kanyo, Tamas, Gall, Togan, Pop.
Ungaria: Miron, Tamas, Roland, Bencze, Kristof. Rezerve: Avarstici, Apatini, Faracjo, Horvath, Hoffer, Balint, Vass, Somogyi, Harmati.

Este pentru al doilea an consecutiv in care nationalele Under 21 ale Romaniei si Ungariei se intalnesc amical in Baia Mare, dupa ce – anul trecut – partida s-a terminat la egalitate: 3-3 (1-1). Intre cele doua reprezentative s-au disputat pana in prezent numai meciuri amicale, in doua dintre ele scorul fiind egal, iar in alte cinci victoria revenindu-i Ungariei. Aceasta este prima victorie obtinuta de ”tricolori”.

Pentru nationala Under 21 a Romaniei urmatoarea actiune va fi la Varna, in 14 si 15 decembrie, acolo unde va evolua in compania Bulgariei.