În urma măsurilor întreprinse de poliţiştii maramureşeni, în colaborare cu cei din structura centrală, a fost depistat ieri un tânăr de 33 de ani din Baia Mare pe numele căruia, din 15 ianuarie a.c.,. era emis mandat european de arestare.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/baimarean-cautat-in-franta-pentru-participare-la-organizatii-criminale-arestat-de-politistii-maramureseni.jpg&w=800&h=480&q=60)
Mandatul a fost emis de autorităţile judiciare din Franţa pentru săvârşirea infracţiunilor de participare la organizaţii criminale, furt comis în bandă organizată sau cu arme şi trafic de vehicule furate.
Băimăreanul a fost prezentat Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Cluj unde procurorul a dispus reţinerea lui pentru 24 de ore. Ulterior el a fost prezentat Curţii de Apel Cluj care a emis pe numele lui mandat de arestare pentru 29 de zile.