Ieri, 10 august, polițiștii din Șomcuta Mare au dispus reținerea pentru 24 de ore a unui bărbat de 61 de ani din Satulung, sub aspectul comiterii infracțiunii de refuz sau sustragere de la prelevarea de mostre biologice
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/f_64d618e507790.jpg&w=800&h=480&q=60)
În fapt, la data de 08 august a.c., la ora 18.45, polițiștii au fost sesizați despre faptul că, în localitatea Satulung s-a produs un accident rutier.
La fața locului, polițiștii au stabilit faptul că, un autoturism condus de către bărbat, a intrat într-un șanț. În urma accidentului a rezultat numai pagube materiale.
Bărbatul a fost testat cu aparatul etilotest rezultatul fiind de 1,21 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la Spitalul Județean Baia Mare, pentru recoltarea probelor de sânge în vederea stabilirii cu exactitate a alcoolemiei, unde acesta a refuzat.
Șoferul a fost depus la Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul I.P.J. Maramureș.