Investigaţiile efectuate de poliţiştii din Sighetu Marmaţiei şi de la Secţia 5 Ocna Şugatag au dus la identificarea a doi suspecţi care au comis cinci furturi.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/cinci-furturi-clarificate-ieri-de-politisti-doua-dintre-ele-au-fost-comise-de-un-sighetean.jpg&w=800&h=480&q=60)
Unul dintre ei, sighetean în vârstă de 17 ani, a sustras o centrală termică pe lemne din faţa unui bloc şi o bicicletă lăsată neasigurată în faţa unui bar din municipiu.
Celălalt suspect, un băimărean de 20 de ani, recidivist, a comis trei furturi pe raza localităţii Ocna Şugatag. El a sustras mai multe bunuri dintr-o casă de vacanţă, dintr-o societate comercială şi dintr-o locuinţă. Prejudiciul a fost recuperat în proporţie de 70%.
Tânărul a fost reţinut pentru 24 de ore şi va fi prezentat instanţei cu propunere de arestare preventivă.