Un eveniment rutier, produs la intersecţia străzilor Bobâlna cu Lupului, din municipiul Baia Mare, a fost cauzat de neacordarea priorităţii de trecere unui alt autovehicul.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/copil-de-5-ani-ranit-intr-un-accident-rutier-cauzat-de-un-maramuresean-grabit.jpg&w=800&h=480&q=60)
Un tânăr de 21 de ani din Şomcuta Mare, care se deplasa cu un autoturism, a pătruns în intersecţie fără a respecta semnificaţia indicatorului „Cedează trecerea” şi a intrat în coliziune cu o autoutilitară condusă de un băimărean de 45 de ani.
În urma impactului, autovehiculul acroşat s-a răsturnat în şanţul din partea stângă. Conducătorul autoutilitarei şi un minor de 5 ani au suferit leziuni corporale. Ambii au fost transportaţi la spital iar minorul a rămas internat sub supraveghere medicală.
Conducătorii auto au fost testaţi cu aparatul etilotest şi s-a constatat că nu se aflau sub influenţa băuturilor alcoolice.