Potrivit comunicatului oficial, cei doi sunt cercetați într-un dosar penal aflat sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Vișeu de Sus, pentru săvârșirea mai multor infracțiuni: omisiunea sesizării, favorizarea făptuitorului, fals material în înscrisuri oficiale, fals intelectual și folosirea dispozitivelor speciale de marcat cu nerespectarea reglementărilor în vigoare.

Din investigațiile efectuate, s-a stabilit că, în luna iulie 2025, cei doi angajați silvici ar fi fost informați despre tăieri ilegale de arbori și furt de material lemnos. Pentru a împiedica tragerea la răspundere a autorilor acestor fapte, aceștia ar fi modificat documentele ocolului silvic, ar fi marcat ilegal cioatele provenite din arborii tăiați și sustrași și nu ar fi sesizat organele de urmărire penală.

Cei doi urmează să fie prezentați procurorului de caz sau instanței competente, cu propunerea de luare a unor măsuri preventive. Polițiștii continuă cercetările sub coordonarea procurorului, pentru a documenta întreaga activitate infracțională.

Autoritățile precizează că, pe parcursul procesului penal, persoanele cercetate beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de lege, inclusiv de prezumția de nevinovăție.


Preluare: vasiledale.ro

Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți Sighet247 și pe Google News

Citește și