Consumul de alcool înainte de a conduce o maşină asociat cu viteza generează un risc crescut de producere a unui accident. Când la toate acestea se adaugă şi lipsa permisului de conducere, şansele de a fi implicat în accident sunt foarte mari. Ieri dimineaţă poliţiştii au intervenit la un accident de circulaţie produs pe D.J.109F în localitatea Rogoz.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/dosar-penal-pentru-un-minor-de-17-ani-care-a-produs-un-accident-rutier-fara-permis-si-sub-influenta-alcoolului.jpg&w=800&h=480&q=60)
Cercetările efectuate au stabilit că un tânăr de 17 ani, care nu deţine permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule, a urcat la volanul unui autoturism, pe care l-a condus pe raza localităţii Rogoz.
Datorită vitezei excesive, tânărul a pierdut controlul volanului şi s-a oprit cu autoturismul în şanţul din partea dreaptă a drumului. În urma impactului, un pasager de 21 de ani a suferit leziuni corporale şi a fost transportat la spital pentru investigaţii medicale.
Tânărul care a condus autoturismul a fost testat cu aparatul etilotest şi s-a constatat că avea o concentraţie de peste 0.80 mg/l alcool în aerul expirat.
Acestuia i-au fost recoltate probe de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.
Poliţiştii au întocmit dosar penal şi continuă cercetările sub aspectul comiterii de infracţiuni la regimul circulaţiei pe drumurile publice.