Azi noapte la ora 00.10, pe raza localităţii Mireşu Mare, poliţiştii au oprit pentru control un autoturism în care se aflau trei tineri.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/dosar-penal-pentru-un-tanar-de-21-ani-care-a-condus-dupa-ce-a-consumat-droguri.jpg&w=800&h=480&q=60)
Întrucât din autoturism se simţea un miros înţepător iar conducătorul auto avea un comportament nepotrivit, s-a procedat la controlul autoturismului şi la controlul corporal al celor trei persoane. Astfel, în scrumiera maşinii a fost găsit un rest de substanţă vegetală susceptibilă a fi o substanţă psihoactivă.
Conducătorul auto, un tânăr de 21 de ani, a recunoscut că a fumat substanţe interzise şi a fost condus la spital pentru recoltarea probelor biologice.
În cauză se efectuează cercetări sub aspectul comiterii infracţiunii de conducerea unui vehicul sub influenţa alcoolului sau a altor substanţe şi pentru stabilirea situaţiei de încălcare a legii privind prevenirea şi combaterea traficului şi consumului ilicit de droguri.