În perioada 30 decembrie 2023 – 01 ianuarie 2024, polițiștii rutieri maramureșeni au depistat pe drumurile publice din județ șase bărbați care au comis infracțiuni la regimul rutier.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/f_6594008212bce.jpg&w=800&h=480&q=60)
Dintre aceștia, doi bărbați de 32 și 46 de ani, au fost prinși de polițiști în timp ce conduceau autovehicule cu alcoolemii de 0,56 și 0,71 mg/l alcool pur în aerul expirat, iar un tânăr de 22 de ani, din Dragomirești, a fost identificat de polițiști în timp ce conducea un autoturism fără să dețină permis de conducere și cu o alcoolemie de 0,52 mg/l alcool pur în aerul expirat
Alți trei maramureșeni au fost testați de polițiști cu aparatul din dotare, reieșind indicii cu privire la posibila prezență a substanțelor interzise.
Menționăm că aceasta nu prezintă probă în dosarul penal, persoanele fiind conduse la unități medicale, pentru recoltarea de probe biologice, în vederea stabilirii cu exactitate a consumului unor substanțe interzise.
În toate cauzele, polițiștii au întocmit dosare penale și continuă cercetările sub aspectul comiterii de infacțiuni rutiere.