Ieri, 05 noiembrie, în judeţul Maramureş au avut loc trei evenimente rutiere în urma cărora cinci persoane au suferit leziuni corporale.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/evenimente-rutiere-in-localitatile-baia-mare-si-vadu-izei.jpg&w=800&h=480&q=60)
Trei persoane (un motociclist, un şofer şi un pieton) au fost rănite uşor iar alte două (un pieton şi un şofer) au fost rănite grav. Accidentele s-au produs în localităţile Baia Mare şi Vadu Izei pe fondul neasigurării la efectuarea unei manevre de schimbare a benzii de circulaţie şi neadaptării vitezei la condiţiile de drum. Un şofer a pierdut controlul maşinii şi a ieşit în afara părţii carosabile pentru că i s-a făcut rău la volan.
În toate aceste cazuri poliţiştii continuă cercetările şi la finalizarea lor vor propune măsuri.