Aseară, polițiștii Secției 5 Ocna Șugatag au fost sesizați prin S.N.U.A.U 112 despre faptul că pe D.J. 186, în localitatea Bârsana a avut loc un accident rutier soldat cu vătămarea corporală a unei persoane.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/f_61bdd8fac5783.jpg&w=800&h=480&q=60)
La fața locului polițiștii au constatat faptul că un bărbat de 37 de ani din Bârsana, aflat la volanul unui autoturism condus din direcția comunei Strâmtura spre Sighetu Marmației, a surprins și accidentat o femeie de 55 de ani din Bârsana, care se deplasa în calitate de pieton pe partea dreaptă a părții carosabile.
Echipajele medicale aflate la fața locului i-au efectuat femeii de 55 de ani manevre de resuscitare, dar, ulterior, din nefericire, a fost declarat decesul acesteia.
Conducătorul autoturismului a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind zero. Acestuia i-au fost recoltate mostre biologice de sânge în vederea stabilirii alcoolemiei.
În cauză, polițiștii au întocmit dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de ucidere din culpă.