Actiune de salvare derulata de salvatorii montani ai SPJ Salvamont Maramures in zona Bistra, pe Valea Viseului spre cariera.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/f_65b4abb8caf8b.jpg&w=800&h=480&q=60)
Apelantul care a sunat la 112 a anuntat despre faptul ca la domiciliu de unde efectueaza apelul se afla o persoana de sex masculin in varsta de 75 ani , inconstienta , cu varice rupt, diabetic solicitand ajutor de urgenta.
Totodata apelantul a mentionat ca zona e cu acces dificil iar deplasarea pe o distanta de 7-8 km se poate face doar cu o auto 4x4.
Salvatorii montani au actionat ca echipa de suport colaborand excelent cu colegii de la Ambulanta Maramures iar dupa aproximativ 2 ore si jumatate persoana cu probleme medicale , stabilizata fiind a fost preluata de echipajul SAJ Maramures si a fost transportata la unitatea medicala pentru investigatii.
Alarma incheiata. Salvatorii montani s-au retras la baza Salvamont.