Un incendiu a afectat, miercuri, clădirea unei şcoli din localitatea Baba Novac, judeţul Satu Mare, fiind distrus parţial acoperişul şi mobilierul dintr-o sală de clasă. Pompierii afirmă că focul ar fi fost pus intenţionat, relatează news.ro.

Potrivit Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Satu Mare, un incendiu a izbucnit, miercuri, la şcoala veche din localitatea Baba Novac, acolo intervenind 3 autospeciale de stingere cu apa şi spumă cu 11 subofiţeri şi SVSU Ardud cu o autospecială de stingere.
„Cauza probabilă de producere a incendiului este o flacără – acţiunea unei persoane iresponsabile”, a precizat sursa citată.
În incendiu au ars construcţia din lemn a acoperişului pe o suprafaţă de aproximativ 300 de metri pătraţi şi mobilierul dintr-o sală de clasă.
De asemenea, s-au degradat geamurile, o uşă, pereţii şi tavanul dintr-o sală de clasă şi ţiglă de pe acoperiş pe o suprafaţă de aproximativ 300 de metri pătraţi.
Sursa foto și video: PresaSM.ro