Administrația locală din Primăria Repedea condusă de primarul Ioan Miculaiciuc a obținut, de la CNI, suma de 11 milioane de lei pentru ,,îndiguirea, decolmatarea și ruperile de nivel pe cursul râului Repedea”, tronsonul 2.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/f_65c795673e5c2.jpg&w=800&h=480&q=60)
Proiectul continuă îndiguirea râului Repedea de la intersecția cu DJ187 până la confluența cu râul Ruscova, așa încât să se evite ieșirea din matcă a râului și inundarea gospodăriilor din acea zonă. Doar în 2023, tot pe CNI, Primăria Repedea a obținut finanțări pentru realizarea de diguri pe o distanță de 4,3 km pe râul Tomnatic, cei 20 de milioane de lei fiind obținuți tot prin CNI.
Un alt proiect care a obținut o finanțare de 3,5 milioane de lei în comuna Repedea este parcul de fotovoltaice care se va întinde pe 50 de ari și care a fost câștigat pe AFM, în timp ce 1,5 milioane de lei vor fi investiți în dotarea cu mobilier a școlilor din comună. Asta înseamnă administrații harnice, pentru că noi MUNCIM PENTRU OAMENI!