Campioana României a început meciul curajos și a condus deținătoarea trofeului în prima repriză cu 7-5 (min. 17), 9-7 (22), după care a primit trei goluri, 10-9 (26), și Gyor a preluat controlul jocului. La pauză, echipa maghiară avea două goluri în plus pe tabela de marcaj, 12-10, în condițiile în care portarul Barbara Arenhart a apărat două aruncări de la 7 metri.

HCM a ținut aproape de Gyor în prima parte a reprizei secunde, după care Gyor s-a desprins decisiv, 19-14 (40). Echipa gazdă a avut pentru prima oară un avans de șase goluri în minutul 56, 27-21, scorul final fiind de 29-23.

Au evoluat echipele:

Gyor: Orsolya Herr, Kari Aalvik Grimsbo, Kyra Viven Csapo — Jana Knedlikova (2 goluri), Heidi Loke (4), Tamires Morena Lima De Araujo, Ana Sen (2), Susann Muller (8), Dorina Korsos (2), Aniko Kovacsics (6), Macarena Aguilar (1), Szimonetta Planeta, Ivett Sepesi, Vesna Milanovic Litre, Agnes Boczko-Hornyak (3), Bernadett Bogdan-Bodi (1). Antrenor: Martin Ambros.

HCM: Barbara Arenhart — Alexandra Do Nascimento (4), Gabriella Szucs, Lois Abbingh (2), Valentina Ardean Elisei (4), Anastasia Lobaci, Elena Gjeorgjievska (1), Ksenia Makeeva (3), Luciana Marin (3), Ekaterina Davîdenko (2), Adriana Nechita (1), Camilla Herrem (3). Antrenor: Tone Toselj.

Arbitri: Boris Mandak, Mario Rudinsky (ambii din Slovacia); Delegat EHF: Monique Alsemgeest (Olanda)

În alte meciuri jucate duminică, Metz Handball a învins în deplasare pe IK Savehof cu 23-21, iar Larvik a dispus în deplasare de Viborg, cu 29-23.

În clasament, pe primul loc se află Larvik, cu 18 puncte, urmată de Györi Audi ETO KC, 14 p, Viborg HK A/S, 7 p, Metz Handball, 6 p, HCM Baia Mare, 6 p, IK Sävehof, 3 p. Primele patru se califică în sferturile de finală.

În meciurile din ultima etapă a grupelor principale, Larvik joacă acasă cu IK Savehof (14 martie), Metz Handball primește vizita campioanei Györi Audi (15 martie), iar HCM Baia Mare joacă acasă cu Viborg HK A/S (15 martie). Campioana României are nevoie de victorie pentru a fi sigură de calificare, dar o poate realiza și în condițiile unui egal, dar Metz pierde acasă.

Preluare: AgerPres