În partida a doua, CS Minaur a învins, la limită, Măgura Cisnădie.

CS Minaur – Măgura Cisnădie 25-24 (16-10)

Minaur: Măzăreanu (4 intervenții, a apărat un 7m), Enache (8) – Shteriova 5 (2 din 7m), Szollosi 5 (2 din 7m), Lisewska 4 (2 din 7m), Cîrstea 4, Bondar 3, Burlachenko 2, Seraficeanu 1, Rysankoca 1, Polocoșer, Tămaș, Argyelean, Conache, Kerekes. Antrenori: Magda Kovacs și Claudia Cetățeanu.

Cisnădie: Voicu (6 intervenții, a apărat un 7m), Pașca 8 ( a apărat un 7m), Ilie – Tănasie 8, M. Predoi 4, D. Predoi 4, Panici 3, Ani Senocico 2, A. Moldovan 2 (1 din 7m), Crăciun 1, Gatzel, Petrescu, Ujkic, Nan, Viniakova. Antrenor: Alexandru Weber.

Aruncări de la 7m: 7-2 (transformate 5-1, au ratat Skteriova, Lisewska / Ani Senocico). Minute de eliminare: 6-8.

Meciul a avut două reprize diametral opuse. Prima parte a jocului a fost dominată autoritar de băimărence, care au condus chiar și la două goluri diferență (16-8, min. 27). Repriza a doua a aparținut oaspetelor, dar acestea n-au reușit să întoarcă până la urmă soarta partidei.

Anca Polocoșer (lovită la față), de la Minaur, și Ada Moldovan (probleme la glezna stângă), de la Cisnădie, au părăsit terenul accidentate.

Sâmbătă, 21 decembrie, se vor disputa ultimele două partide ale competiției: Măgura Cisnădie – Universitatea Cluj (ora 10, finala mică) și CS Minaur – DVSC Debrecen (ora 12, finala turneului).

Preluare: axanews.ro