În minutul 9 se află prima dată în avantaj HCM Baia Mare, la scorul de 4-3, pentru ca – un minut mai târziu – băimărencele să se distanţeze la două goluri: 5-3. Rusoaicele, însă, cu Kochetova în prim planul atacului, mereu inventivă, punctează de patru ori la rând: 5-7 după primul sfert de oră. Tiselj solicită time out, Lobach şi Do Nascimento sunt letale pe contraatac: 7-7 în minutul 19. Replica handbalistelor de la Dinamo-Sinara nu se lasă chiar deloc aşteptată: trei goluri consecutive şi scorul este 7-10 în minutul 23.

După circa şase minute fără gol, HCM înscrie şi ea de trei ori la rând şi este egalitate la 10 în minutul 26. Repriza se termină cu Dinamo-Sinara în avantaj minim: 11-12.

În actul secund, băimărencele egalează la 12 (în minutul 31), la 14 (în minutul 39), după care rusoaicele reuşesc din nou o suită de trei goluri la rând şi Dinamo-Sinara se desprinde iar la trei goluri: 14-17 în minutul 43. Tiselj solicită al doilea time out. Campioana Rusiei are din nou trei goluri în minutul 46 (15-18). Marin punctează de două ori consecutiv şi HCM-ul se apropie la un singur gol: 17-18 (minutul 47). Băimărencele forţează egalarea, dar aceasta nu vine decât în minutul 57: 22-22.

Din acest moment, spectatorii îşi încurajează campioanele în picioare, insuflându-le băimărencelor forţa necesară de a întoarce soarta partidei. Cu circa un minut înainte de fluierul final, Dinamo-Sinara trece din nou în avantaj (22-23), Tone Tiselj le cheamă pe handbalistele sale pentru a treia oară la time out, iar finalul este de vis: gol Marin – 23-23, gol Do Nascimento – 24-23, Lobach – 25-23. Scor final.

HCM Baia Mare câştigă prima manşă din sferturile EHF Champions League, o fază competiţională pe care campioana României o atinge în premieră, încă de la al doilea sezon petrecut în Liga Campionilor, şi după ce intra în grupele principale fără niciun punct. În 11 aprilie are loc manşa secundă, în Volgograd acolo unde se va decide care dintre cele două campioane va merge la turneul Final 4 din Budapesta.

HCM Baia Mare – Dinamo-Sinara 25-23 (11-12)