În prima repriză, cele două echipe s-au aflat la egalitate în permanență, singurul moment în care s-a rupt echilibrul fiind în minutul 20, când oaspeții s-au distanțat la două goluri, scor 8-10, dar la pauză s-a intrat la egalitate, scor 13-13, potrivit site-ului echipei campioane.

Prima parte a reprizei secunde s-a desfășurat ca și primul mitan, dar după zece minute oaspeții s-au distanțat la două goluri, scor 16-18, pentru ca la mijlocul reprizei să aibă patru goluri în avantaj, scor 23-19. La final, Potaissa Turda s-a impus cu scorul de 29-25.

Minaur și Potaissa se vor întâlni și vineri, într-un alt meci amical, de la ora 16,00.

Săptămâna viitoare, HCM Minaur va pleca în Germania, unde va disputa înainte de Sparkassen Cup, două jocuri amicale, împotriva echipelor HC Lepzig și HF Springe.

Primul meci oficial din acest sezon pentru Minaur va fi pe 19 august, când campioana României va întâlni finalista Cupei României din sezonul trecut, Energia Tg. Jiu, în Supercupa României. În prima etapă a Ligii Naționale, programată pentru 23 august, HCM Minaur va juca pe teren propriu împotriva medaliatei cu bronz în sezonul precedent, CS Dinamo București.

Preluare: AgerPres