Un maramureşean a condus o autoutilitară deşi se afla sub influenţa băuturilor alcoolice şi a provocat un eveniment rutier soldat cu pagube materiale.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/maramure-a-urcat-baut-la-volan-si-a-provocat-un-accident-rutier.jpg&w=800&h=480&q=60)
Azi noapte, în jurul orei 03.00, un băimărean a anunţat poliţia că, în timp ce conducea un autoturism pe DN 1C din localitatea Lăpuşel a fost acroşat de o autoutilitară ce se deplasa din sens opus iar şoferul acesteia nu a oprit la locul evenimentului.
În urma cercetării la faţa locului şi investigaţiilor efectuate, poliţiştii au depistat autoutilitara în trafic, pe bulevardul Bucureşti din municipiul Baia Mare. La volanul maşinii a fost identificat un bărbat în vârstă de 30 de ani, din satul Fersig, comuna Satulung.
Cei doi conducători auto au fost testaţi cu aparatul etilotest şi s-a constatat că şoferul autoutilitarei avea o concentraţie mai mare de 0.40 mg/l alcool pur în aerul expirat. Lui i-au fost recoltate probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.
Cercetările continuă.