Un maramureşean a fost depistat de poliţişti în timp ce conducea un autoturism prin localitatea Lăpuşel deşi se afla în stare de ebrietate.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/maramure-la-volan-in-stare-de-ebrietate.jpg&w=800&h=480&q=60)
Ieri după masă, în jurul orei 15.30, pe DN 1C din localitatea Lăpuşel, poliţiştii Serviciului Rutier au oprit pentru control un autoturism înmatriculat în judeţul Maramureş.
La volanul maşinii a fost identificat un bărbat în vârstă de 48 de ani, din comuna Recea. Poliţiştii l-au testat cu aparatul etilotest şi au constatat că avea o concentraţie foarte mare de alcool pur în aerul expirat.
Conducătorul auto a fost condus la spital unde i-au fost recoltate probe biologice pentru stabilirea alcoolemiei.
Cercetările continuă sub aspectul comiterii infracţiunii de conducere sub influenţa băuturilor alcoolice.