Ieri dimineaţă la ora 6.40 poliţia a fost sesizată că pe DN 1C, localitatea Ilba s-a produs un eveniment rutier.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/maramure-un-tanar-de-23-de-ani-aflat-sub-influenta-alcoolului-la-volan-a-intrat-cu-masina-intr-un-stalp.jpg&w=800&h=480&q=60)
Un tânăr de 23 de ani din localitate, aflat sub influenţa băuturilor alcoolice a condus un autoturism spre Baia Mare. Pe o porţiune de drum în aliniament a pierdut controlul maşinii, a părăsit partea carosabilă şi a intrat într-un stâlp de la reţeaua de energie electrică.
În urma accidentului au rezultat doar pagube materiale. Şoferului i s-a întocmit dosar penal pentru conducere sub influenţa alcoolului.