Polițiștii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Petea au descoperit la ieșirea din țară un permis de conducere fals, prezentat la control de un maramureşean, în vârstă de 30 de ani.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/f_624d6f1f9217c.jpg&w=800&h=480&q=60)
Marţi, 05 aprilie a.c., în jurul orei 13.00, în Punctul de Trecere a Frontierei Petea s-a prezentat pentru a ieşi din România un bărbat în vârstă de 30 de ani, din Maramureş. Tânărul conducea un autoturism marca Audi, înmatriculat în România. La controlul documentelor pentru ieşirea din ţară, acesta a prezentat, pe lângă documentele de trecere a frontierei de stat și permisul de conducere. Cu ocazia verificărilor, polițistul de frontieră a constatat că permisul de conducere prezentat la control – un document ucrainean - nu este unul autentic. Maramureşeanul a declarat că a urmat formalităţile necesare obţinerii unui permis de conducere în ţara vecină şi nu ştia că documentul său nu este unul valabil.
În cauză, a fost întocmită lucrare penală pentru săvârşirea infracţiunilor de uz de fals și conducere fără permis. De asemenea, nu i s-a permis continuarea călătoriei la volanul maşinii, fiind sfătuit să găsească o altă variantă legală pentru a ajunge cu maşina la destinaţie.