Poliţiştii Secţiei 4 Leordina împreună cu reprezentanţi ai Ocolului Silvic Poieni au organizat ieri o acţiune silvică.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/material-lemnos-in-valoare-de-63000-de-lei-confiscat-la-leordina.jpg&w=800&h=480&q=60)
Astfel, pe raza localităţii Petrova, în locul numit „După deluţ” au fost găsiţi aproximativ 128 mc lemn de esenţă gorun, tăiat din pădure şi fasonat pentru a fi încărcat pe camioane. În urma verificărilor efectuate s-a stabilit că lemnul aparţine unui bărbat în vârstă de 64 de ani din Petrova şi a fost tăiat de pe proprietatea acestuia fără documentele necesare prevăzute de lege. Lemnul, în valoare de 63000 de lei, a fost ridicat în vederea confiscării şi predat Ocolului Silvic Poieni. Cercetările continuă sub aspectul comiterii infracţiunii de tăiere ilegală de arbori.
Pe DN 18, poliţiştii au oprit o autobasculantă ce era încărcată cu lemn de foc de esenţă fag. La volanul maşinii se afla un tânăr de 32 de ani din Vişeu de Sus care nu a putut prezenta nici un document de provenienţă a materialului lemnos. Lemnul, în cantitate de 18 metri steri, a fost ridicat şi predat în custodie Ocolului Silvic Poieni. Şoferul a fost sancţionat contravenţional.