O femeie în vârstă de 74 de ani din Baia Mare a reclamat ieri la poliţie că a fost victima unui furt. Ea a declarat că în jurul orei 12.00 un bărbat necunoscut a intrat în curtea casei sale şi a rugat-o să-i umple o sticlă cu apă.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/o-femeie-in-varsta-de-74-de-ani-din-baia-mare-a-fost-victima-unui-furt.jpg&w=800&h=480&q=60)
Femeia l-a invitat în casă unde bărbatul a profitat de neatenţia ei şi i-a sustras un portofel cu 600 de lei şi 100 de euro.
Acest furt putea fi evitat dacă partea vătămată nu l-ar fi invitat în casă pe bărbatul necunoscut. Fiecare persoană care este abordată de indivizi necunoscuţi sub diverse pretexte invocate pentru a intra în locuinţă, trebuie să manifeste precauţie, întrucât în cele mai multe cazuri intenţiile acestora sunt de a sustrage bunuri.
Poliţiştii continuă cercetările pentru identificarea autorului şi recuperarea prejudiciului.