Se face din nou apel la tineretul din Sighet. In 26 aprilie 2013 se organizeaza o alta adunare Critical Mass.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/o-noua-adunare-critical-mass.jpg&w=800&h=480&q=60)
Adunarea se va face pe platoul de la Curta Veche la orele 17-17:30 pentru a incuraja din nou motto-ul din spatele intregului eveniment:„Noi nu blocam traficul; noi facem parte din trafic.”
Daca nu sunteti inca familiari cu acest curent, Critical Mass este o plimbare în masă cu bicicletele, rolele sau skateboard-ul prin Sighet ca un manifest impotriva circulatiei din oras si în general un efort de a promova mijloacele alternative de transport inafara de automobile şi de a atrage atenţia asupra problemelor de siguranţă a celor ce folosesc forme de transport nemotorizate.