Prevenirea faptelor antisociale şi menţinerea ordinii şi siguranţei publice reprezintă priorităţi ale poliţiştilor maramureşeni.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/ordinea-si-siguranta-comunitatii-prioritate-a-politistilor-maramureseni.jpg&w=800&h=480&q=60)
Ieri, 21 septembrie, între orele 22.00 – 24.00, poliţiştii din cadrul Poliţiei Municipiului Baia Mare au organizat şi desfăşurat pe raza de competenţă o acţiune pentru creşterea gradului de siguranţă în comunitate şi descurajarea comportamentului de tip infracţional.
Au fost legitimate 18 persoane şi au fost aplicate 17 sancţiuni contravenţionale la Legea 61/1991 privind sancţionarea faptelor de încălcare a normelor de convieţuire socială, a ordinii şi liniştii publice.
Valoarea totală a amenzilor aplicate este de 8 500 de lei.