Şoferilor le este interzisă conducerea unui autovehicul sub influenţa alcoolului tocmai pentru prevenirea accidentelor de circulaţie. Însă accidente se pot produce şi atunci când paşii pietonilor sunt ghidaţi de alcool.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/pericol-pietoni-in-stare-de-ebrietate-pe-drumurile-publice.jpg&w=800&h=480&q=60)
Faţă în faţă cu o tragedie s-a aflat ieri dimineaţă, la ora 09:00, un băimărean de 40 de ani, care circula regulamentar cu autoturismul pe bulevardul Republicii din municipiul Baia Mare. Acesta a surprins şi accidentat un pieton angajat în traversarea străzii pe culoarea roşie a semaforului electric instalat la trecerea pentru pietoni.
Poliţiştii rutieri care au intervenit la faţa locului au constatat că bărbatul accidentat avea o concentraţie de 1.22 mg/l alcool pur în aerul expirat. În cazul şoferului, rezultatul a fost zero.
Pietonul, în vârstă de 52 de ani, a fost transportat la spital unde a beneficiat de îngrijiri medicale, fără a necesita internarea.