În data de 2 august 2019, la Centrul de Tineret Baia Mare, începând cu ora 16:00, s-a desfășurat PicniCafe, cafenea publică în aer liber. Evenimentul a ajuns anul acesta la ediția a 2-a, principali organizatori Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Maramureș, în parteneriat cu Asociația DEIS la Centrul de Tineret Baia Mare.
Pentru participanți s-a adus cafea, prăjituri, apă, suc, atmosfera a fost una relaxantă mare veselie, multe zâmbete și mulți tineri la Centrul de Tineret Baia Mare.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/picnicafe-la-inceput-de-august-la-centrul-de-tineret-din-baia-mare-evenimentul-a-ajuns-editia-ii-anul-acesta-.jpg&w=800&h=480&q=60)
În cadrul evenimentului 30 de tineri au discutat cu lucrătorii de tineret despre subiecte de actualitate cum ar fi: planuri de viitor, discriminare, Influențe, vicii, Imagine de sine. 5 teme abordate 5 pături.
Patura" Planuri de viitor" a fost coordonată de Andrei Dinu actor și regizor la Teatrul Municipal Baia Mare, patura" Discriminare" de Bianca Tatar, vicepreședinte Asociația DEIS, patura "Influențe " de Raul Fozecaş owner of Fooz Records, patura "Vicii" de Alexandra Canta președinte YMCA Baia Mare, iar patura "Imagine de sine" de Diana Sabo președinte Asociația DEIS. În partea II a evenimentului, fiecare echipă de la pătura lui au tras câteva concluzii finale la tema care au avut-o. S-a organizat și o tombolă la final. Premiul a constat într-un recipient de pus cafeaua sau suc inscripționat cu sigla evenimentului" PicniCafe. Mai mulți tineri au câștigat acest premiu la tombolă, fiind foarte bucuroși.
Vasile VLAD