Poliţiştii Serviciului Arme, Explozivi, Substanţe Periculoase Maramureş au identificat un sighetean care deţinea ilegal la domiciliu o armă neletală lungă, de tir sportiv, cu aer comprimat.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/poliia-arma-detinuta-ilegal-de-un-sighetean.jpg&w=800&h=480&q=60)
În urma cercetărilor efectuate poliţiştii au stabilit că bărbatul nu este autorizat pentru a deţine, purta şi folosi arme şi muniţii supuse autorizării. El a declarat că a procurat-o, în urmă cu aproximativ 10 ani, de la un bărbat din Sighetu Marmaţiei.
Arma a fost ridicată în vederea continuării cercetărilor sub aspectul comiterii infracţiunii de deţinere fără drept de arme neletale din categoria celor supuse autorizării.