Un bărbat din satul Someş Uileac, oraşul Ulmeni, este cercetat de poliţişti pentru comiterea infracţiunilor de conducere fără permis şi părăsirea locului accidentului fără încuviinţarea poliţiei.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/poliia-fara-permis-la-volan-a-accidentat-un-pieton-si-a-parasit-locul-faptei.jpg&w=800&h=480&q=60)
Ieri, 02 septembrie, poliţiştii din Ulmeni s-au sesizat din oficiu că la începutul săptămânii, pe raza localităţii Someş Uileac s-a produs un eveniment rutier soldat cu rănirea uşoară a unui pieton. Persoana care a condus autoturismul a convenit cu victima să nu anunţe poliţia cu privire la producerea evenimentului.
Verificările efectuate de poliţişti au relevat că pietonul a fost accidentat de un consătean în vârstă de 46 de ani, care a condus un autoturism şi a efectuat manevra de mers înapoi fără să se asigure. De asemenea, poliţiştii au constatat că bărbatul care a condus autoturismul nu deţine permis de conducere pentru nicio categorie.
În cauză s-a întocmit dosar penal iar poliţiştii continuă cercetările.
Conform articolului 338, alineatul 1, din Codul penal, părăsirea locului accidentului fără încuviinţarea poliţiei sau a procurorului care efectuează cercetarea locului faptei, de către conducătorul vehiculului implicat într-un accident de circulaţie, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani.
Conform aceluiaşi articol, alineatul 3, nu constituie infracţiune părăsirea locului accidentului când:
a) în urma accidentului s-au produs doar pagube materiale;
b) conducătorul vehiculului, în lipsa altor mijloace de transport, transportă el însuşi persoanele rănite la cea mai apropiată unitate sanitară în măsură să acorde asistenţă medicală necesară şi la care a declarat datele personale de identitate şi numărul de înmatriculare sau înregistrare a vehiculului condus, consemnate într-un registru special, dacă se înapoiază imediat la locul accidentului;
c) conducătorul autovehiculului cu regim de circulaţie prioritară anunţă de îndată poliţia, iar după terminarea misiunii se prezintă la sediul unităţii de poliţie pe a cărei rază de competenţă s-a produs accidentul, în vederea întocmirii documentelor de constatare;
d) victima părăseşte locul faptei, iar conducătorul de vehicul anunţă imediat evenimentul la cea mai apropiată unitate de poliţie.