Ieri, 23 decembrie, polițiștii Biroului pentru Protecția Animalelor, sprijiniți de polițiștii din cadrul Serviciului de Ordine Publică, au pus în executare un mandat de percheziție domiciliară în Baia Mare la adresa unui bărbat.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/f_61c5adbad8552.jpeg&w=800&h=480&q=60)
În urma activităților desfășurate, polițiștii au identificat și ridicat un instrumentar chirurgical folosit pentru intervenții chirurgicale destinate modificării aspectului, substanțe analgezice a căror deţinere este supusă unor autorizări speciale și substanțe susceptibile a fi droguri.
Totodată, la adresa bărbatului au fost identificate exemplare canine a căror comercializare este interzisă și sancționată de legea penală, cât și exemplare canine din categoria câinilor periculoși ce au suferit intervenții chirurgicale destinate modificării aspectului.