Imagini dezolante din cartierul Unirii din Sighet ne sosesc pe adresa redacției. Fotografiile au fost făcute azi dimineață (21 aprilie a.c.) în zona blocurilor 23 și 27, între care se află un grup de tomberoane de gunoi. Deși acestea nu sunt complet pline, în zona adiacentă acestora este plin de gunoi, pe o zonă de aproximativ 50-70 mp.
Pungi de gunoi aruncate în stradă și desfăcute, gunoi suflat de vânt pe stradă și între blocuri.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/f_6260f804726ff.jpg&w=800&h=480&q=60)
Am discutat cu locuitorii din zonă care ne-au relatat faptul că în fiecare seară își fac apariția la tomberoanele din cartier câțiva boschetari care caută prin gunoaie, dar și unii cetățeni care aruncă gunoiul pe unde apucă. Nu faptul că aceștia caută prin gunoaie ar fi neapărat deranjant, ci faptul că aceștia răstoarnă saci cu gunoi menajer din tomberoane și îi desfac, împrăștiind gunoiul peste tot.
Angajații firmei de salubritate din Sighet care ridică gunoiul în fiecare zi au confirmat cele relatate de către locuitori. Pungile aruncate pe jos sunt desfăcute și împrăștiate mai departe peste noapte de către câinii vagabonzi, în căutare de mâncare.
În fiecare dimineață, echipa ce ridică gunoiul curăță și zona adiacentă tomberoanelor, dar lucrurile a doua zi sunt la fel.
Din cauza lipsei de interes și civilizație a unora suferă toți locuitorii zonei.