Poliţiştii sigheteni au acţionat ieri în scopul protejării dreptului de proprietate intelectuală şi industrială.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/sighet-doua-firme-s-au-ales-cu-dosare-penale-dupa-ce-au-vandut-bunuri-contrafacute.jpg&w=800&h=480&q=60)
Astfel, ei au verificat nouă agenţi economici şi au constatat două infracţiuni şi două contravenţii prevăzute de Legea 84/1998. Totodată, au fost găsite şi indisponibilizate bunuri contrafăcute purtătoare de mărci înregistrate care beneficiază de protecţie juridică pe teritoriul României, cu o valoare de piaţă de 3600 de lei.
Pe numele reprezentanţilor a două firme, poliţiştii au întocmit dosare penale pentru săvârşirea infracţiunii de punere în circulaţie de produse purtând o marcă identică sau similară cu o marcă înregistrată care îl prejudiciază pe titularul mărcii.