Ieri, organele de cercetare penală ale poliţiei judiciare din cadrul Poliţiei Municipiului Sighetu Marmaţiei, au înaintat parchetului un dosar penal cu propunere de trimitere în judecată a unei femei în vârstă de 53 de ani pentru săvârşirea infracţiunilor de evaziune fiscală şi distrugere de acte contabile.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/sighet-reprezentantul-unei-firme-cercetat-pentru-evaziune-fiscala-si-distrugere-de-acte-contabile.jpg&w=800&h=480&q=60)
Suspecta, în calitate de reprezentant al unei întreprinderi individuale, în perioada 2008 - 2010, s-a sustras de la plata obligaţiilor fiscale, prejudiciind astfel bugetul consolidat al statului cu suma de 55820 de lei şi a distrus mai multe facturi fiscale de achiziţie, avize de însoţire a mărfii şi chitanţe fiscale.
Poliţiştii au reuşit recuperarea sumei de 31491 de lei, iar pentru diferenţa până la concurenţa prejudiciului cauzat, a fost indisponibilizată suma de 2529 lei în numerar şi a fost instituit sechestru asupra unui autoturism aflat în proprietatea suspectei.