Un cititor al Sighet 247 ne-a trimis pe adresa redacției o fotografie în care a surprins un autotren care transporta fier beton pe raza municipiului Sighet.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/sighet-un-autotren-transporta-fier-beton-fara-a-semnaliza-cu-nimic-iesirea-acestuia-din-gabarit-punand-in-pericol-circulati-rutiera.jpg&w=800&h=480&q=60)
Fierul beton transportat depășea lungimea benei autotrenului, rămânând suspendat în afara acestuia pe o distanță mai mare de un metru.
Șoferul autotrenului nu a luat nici cea mai vagă măsură de semnalizare a depășirii gabaritului, cum ar fi montarea unor elemente reflectorizante pe laterale și în capătul fierului beton.
Transportarea agabaritică a barelor de fier berton respective, subțiri și ascuțite, se putea termina într-un tragic accident pentru alți participanți la trafic, respectiv rănirea gravă / decesul acestora.