Ieri, în jurul amiezii, un sighetean a sesizat poliţia prin 112 că a găsit o grenadă.
![](https://img.sighet247.ro/timthumb.php?src=/art247/sighet-grenada-defensiva-gasita-in-iarba-.jpg&w=800&h=480&q=60)
El a declarat că, în timp ce se afla în locul numit "La Ciredi", unde desfăşura munci agricole, a găsit în iarbă o grenadă defensivă. Poliţiştii care s-au deplasat la faţa locului au constatat că cele sesizate se confirmă şi au anunţat specialiştii Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Maramureş pentru a se deplasa la faţa locului. Muniţia a fost ridicată în vederea distrugerii.